poniedziałek, 2 czerwca 2014

Imię…

Dziecko powinno być zawsze darem, które ma spełnić konkretne zadanie na tej ziemi.
 Z nowo narodzonym dzieckiem, nowym życiem, które jest przeznaczeniem, niezależnie od tego, jak długo człowiek żyje, związane jest jego imię.
 Imię jest naszym identyfikatorem, stąd znaczenie każdego z nich jest ważne.
 Ono oznacza osobę, wyraża osobę, jest złączone z osobą. 
Dawniej imię było swego rodzaju błogosławieństwem dla dziecka i dobrą wróżbą na całe życie. Dzisiejszy świat nie przywiązują wielkiego znaczenia do imion. Milionom dzieci nadawane są imiona niemal zupełnie bez refleksji nad ich duchowym i historycznym znaczeniem, a imię powinno być symbolem indywidualności, charakteru.
  W Piśmie Świętym imię człowieka nierzadko jest wskazówką na temat jego natury, charakteru, pochodzenia. W starożytności imię dziecka często mówiło wiele o marzeniach i oczekiwaniach, jakie wiązali z nim jego rodzice.
 Dzisiaj różnie to bywa...
 Mamy coraz mnie wiary w sens naszego posłannictwa na ziemi więc i w sens właściwego imienia, które będzie towarzyszyć człowiekowi przez całe życie.

 "Pewna wdowa miała małego synka. Ponieważ chorowała, wysłała do sklepu po mleko swoje dziecko, ostrzegając go, aby bardzo uważało, ponieważ są to ostatnie pieniądze, jakimi dysponują. Chłopiec kupił butelkę mleka, ale w drodze do domu potknął się
 i upadając, zbił ją. Usiadł na ziemi i bardzo się rozpłakał. W pewnym momencie zatrzymał się nad nim mężczyzna i zapytał, co się stało. Kiedy usłyszał, z jakiego powodu rozpacza chłopiec, postanowił mu pomóc. Poszedł do sklepu, kupił mleko
 i przyniósł chłopcu. Chłopiec podziękował i zadał pytanie:
 - Proszę pana czy pan ma na imię Jezus?
 Zdziwiony mężczyzna zapytał: - Dlaczego tak sądzisz?
 Chłopiec odparł: - Słyszałem o panu, który miał na imię Jezus, który pomagał tym, których spotkało nieszczęście.
 To ty na pewno jesteś Jezus, ponieważ kupiłeś mi mleko.

 I jak to jest: imię „zdobi” człowieka, a może odwrotnie, to człowiek „zdobi” imię – i kiedy imię jest piękne...?”
P.S
W Afryce ważną rolę w nadawaniu imienia mają dziadkowie, którzy są symbolem mądrości, doświadczenia i duchowej siły. Imię nowo narodzonego dziecka wiąże się z sytuacją, która jest w danej rodzinie. Jeśli w rodzinie są kłótnie, niesnaski, to zadaniem dziecka będzie dawanie pokoju. Bardzo często można spotkać dzieci o imieniu: pokój, nadzieja, radość, Boże Narodzenie czyli Noel, szczęście, łaska... 
Imienia nie nadaje się przypadkowo, ono zawiera jakiś sens, program życia.

Kat oznacza ukochana, Ntangu: czas; Nkisi: lekarstwo; Mapendo: miłość;
Nyota: gwiazda; Kpomo: las; Sijo: Bóg widzi; Sigom: Bóg przemówił; Koffi: sobota; Ntambo: lew; Mutombo: pączek; Budde: noc.... i wiele innych, które mogą być związane z przyroda, z narzędziami pracy...  Określając człowieka, imię sytuuje Afrykanina w stosunku do rodziny, społeczeństwa, wszechświata i Boga. Przez imię  Afrykańczyk wyraża przekonanie, że istota ludzka jest tajemnicą, którą stale należy odkrywać, i że każda osoba jest niepowtarzalna w świecie.

26 komentarzy:

 1. Sprawdziłam co oznacza Twoje
  mieszkanka Judei" lub "chwalona".
  pasuje :)
  dobrego dnia :***

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Idealne, trafione .... i odzwierciedla Ciebie :)

   Usuń
 2. Śliczne te dziewczynki:)
  Synom imiona dałam z namysłem,daleko od modnych w tamtym czasie.
  Judytko czy twoje drugie i trzecie imię to Mapendo i Sigom? :)
  Pozdraiwm cieplutko:*

  OdpowiedzUsuń
 3. To Ty powinnaś nosic imiona Sigom Mapendo.

  O widzę, ze tuż przede mną to samo napisała Basia...

  OdpowiedzUsuń
 4. Zgadzam się z Basią i z Agają :)
  Za parę dni urodzi się dziecko bardzo bliskiej mi osoby, od dłuższego czasu trwają poszukiwania właściwego imienia.
  Oby ten maluch zdobił swoje imię :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Najpiękniejsze dla mnie imiona to Maria i Piotr. I są we wszystkich językach.

  OdpowiedzUsuń
 6. Urodziłam się w niedzielę, na Matki Boskiej Różańcowej; moja babcia odbierała poród, bo mama nie zdążyła na porodówkę ... to babcia wybrała moje imię, i na drugie Elżbieta; w dzieciństwie bardzo nie lubiłam swego imienia, a! taka Maryśka, nie mogli mnie nazwać jakoś ładniej? potem byłam Marią, poważnie, acz to mi pasowało, pewnie zmądrzałam; właśnie synowa pojechała do szpitala, ma nam się urodzić Jaś; czasami nierozważni rodzice krzywdzą swoje dziecko jakimś wydumanym, zwariowanym imieniem, nie chcę tu dawać mnogości przykładów; pozdrawiam serdecznie, i bardzo deszczowo.
  A mój mąż ma na drugie imię Maria!

  OdpowiedzUsuń
 7. a ja właśnie szukam imienia dla swojej córeczki i mam ciągle pustkę w głowie,
  choć przy pierwszej wiedziałam od razu: Łaska czyli po prostu Anna:)

  OdpowiedzUsuń
 8. ja mam poczucie, że moje dzieci przyniosły sobie imiona
  mam przeczucie, że by Ci się spodobały:)
  są stare, i mają swoje znaczenia

  OdpowiedzUsuń
 9. Dziecię śliczne! (jak by na imię nie miało) :)))

  OdpowiedzUsuń
 10. "Któż jak Bóg"
  "Bóg jest łaskawy"
  "Przynależność lub pochodzenie"
  "Być czujnym"
  Wybieraliśmy starannie;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Wygląda na to ,że Afrykańczycy żyją normalnie ...
  A my pędzimy naprzód nie wiadomo po co i na co...

  OdpowiedzUsuń
 12. Moje imię znaczy "DAR OD BOGA" . Bardzo je lubię. Opis znaczenia (http://www.ksiegaimion.com/dorota) idealnie do mnie pasuje. Czasmi myślę sobie,że sama dla siebie wybrałam to imię. Moim dzieciom też nadałam piękne imiona O ZNACZENIACH typu NALEŻY DO BOGA, CIESZĄCA SIĘ BOŻĄ ŁASKĄ, BEZ SKAZY...

  OdpowiedzUsuń
 13. Piekne są te afrykańskie imiona i piękne te dziewuszki. rzeczywiście, w dzisiejszych czasach niektórzy nie zastanawiają się nad imieniem, tyle róznych dziwacznych imion sie słyszy.

  OdpowiedzUsuń
 14. Wybór imienia to ważna sprawa. Ja się bardzo cieszę ze swojego, wybrał mi go mój starszy brat, choć zgodnie z tłumaczeniem powinnam być: barbarzyńska, dzika i obca:-)))))))))

  OdpowiedzUsuń
 15. Lubię swoje imię :) A gdybym była chłopcem to też już miałam wybrane imię: Bartek. Po misiu mojej Mamy :)
  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 16. Mam właściwie kilka imion. Każde coś znaczy, każde na swój sposób jest swoistym kierunkiem w życiu... nie zawsze łatwo ten kierunek realizować. Ale najważniejsze, że są wyznaczniki :)))
  Śliczne te dziewczynki :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Śliczne te fotki. Tęsknisz za Afryką..

  OdpowiedzUsuń
 18. I imię człowieka i człowiek imię :)
  Imię mojej córki było jedynym kompromisem (jej tata chciał Irena albo Jolanta, ja Sara, lub Lena) , ale ona na pewno je zdobi: http://marttusia.blogspot.com/2014/01/marta.html
  ;)


  Piękne dziewczynki na zdjęciach!

  OdpowiedzUsuń
 19. Z imionami moich dzieci nie było problemu. Ustaliliśmy, że jak będzie dziewczynka to imię wybieram ja, a gdy syn to... tez ja. A tak na poważnie to oczywiście obydwoje wybieraliśmy. Imię jest czymś tak oczywistym i indywidualnym, jak kod kreskowy, że mimo upływu lat nie zmieniłbym imion swoich dzieci. Idealnie pasują do nich, są częścią ich tożsamości. Nie wiem tylko dlaczego wcześniej myślalem o zmianie swojego imienia, ale chyba każdy tego doświadczał:-)

  OdpowiedzUsuń
 20. Byle nie było ośmieszające i pasowało do nazwiska.
  Nina

  OdpowiedzUsuń
 21. W Europie imiona raczej nie mają już duchowego czy w ogóle głębszego znaczenia. Czasem są wybierane pod kątem mody... Kilkoro moich znajomych z różnych zborów nadało dzieciom imiona ze Starego (Jakub, Noemi, Beniamin), lub Nowego Testamentu. W Polsce żyją też różne mniejszości, np. Romowie, którzy nadają dzieciom trzy różne imiona: jedno znane tylko matce, drugie znane tylko osobie je noszącej, a trzecie znane ogólnie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Każde z moich dzieci ma imię, które duchowo do niego pasuje. Jerzy, Barbara i Julian.

  OdpowiedzUsuń
 23. w Walii znałam dwie dziewczynki o imieniu Seren co po walijsku znaczy gwiazda, często spotyka się imię Amber - bursztyn, Eboni - heban itd.
  Jakiś czas temu znajoma urodziła synka i dopiero po około dwóch tygodniach otrzymał imię, wcześniej nazywali go po prostu Baby i czekali na właściwe imię :)

  OdpowiedzUsuń