wtorek, 24 czerwca 2014

O pragnieniach...

Ile ich miałam i ile mam teraz… ?
 Dobrze przeżyć dni, tygodnie może miesiące, bo życie może być krótkie albo długie, a najważniejsze jest to w jaki sposób je przeżywamy. „Być do końca jak bijące źródło, nie jak jakiś staw, w którym stoi ta sama woda...”
P.S
Po jedenastu tygodniach brania chemii kolejne badania... Kolejny zajęty kręg w kręgosłupie, progresja już istniejących, zajęte żebro, trzon lewej kość kulszowej, kolejne naświetlanie.....
– I co ze mną będzie pytam przemiłej pani radioterapeuty...
– Cóż mam powiedzieć... Siostra ma w sobie tyle energii, życia...
– Nie będę chodzić... 
Odpowiedzią na moją odpowiedź było skinienie głową.
Kręg Th9 przerwie rdzeń... Dzisiaj, jutro... Dzisiaj, jutro... Dzisiaj, jutro...
Wstaję i może ostatni raz biorę szczotkę do włosów, myję samodzielnie zęby, wkładam buty, robię sobie herbatę, trzymam w ręku brewiarz, przewracam kolejną stronę książki, idę na spacer, wchodzę i schodzę po schodach, piszę ten post... Kolejny dzień nie jestem zależna w sposób całkowity od innych... Muszę zgubić kilka kilogramów, aby było łatwiej mną się opiekować /śmiech/! Kto z nas chciałby być we wszystkim zależny od innych... Chyba nikt. „Czekanie sprawia ból i świadomość, że nie będziesz mógł podjąć prawie żadnej decyzji jest najdotkliwszym bólem...”. Jest jedna, jedyna decyzja, którą zawsze mogę podjąć: zgodzić się, pogodzić się... 
Epiktet z Hierapolis miał dobre rozeznanie jeśli chodzi o pragnienia:
”Nie usiłuj naginać biegu wydarzeń do swoich pragnień, lecz swoje pragnienia naginaj do biegu wydarzeń – a będziesz szczęśliwy”. Czego Wam i sobie życzę w każdej chwili życia, nie tylko wtedy, gdy nasze dni na ziemi są policzone, bo może na to szczęście być już za późno!
Ktoś mi ciągle podpowiada, że moja walizka nie jest gotowa, jeszcze zmieści się do niej wiele dobrych rzeczy, które zamierzam zrobić... A gdy przyjdzie czas, że nie będę mogła samodzielnie się poruszać, dostanę z pewnością skrzydła!!!
Zostaje tylko kochać i tyle, i mieć pewność, że Pan Bóg wie lepiej, co dla człowieka jest w danej chwili lepsze. Poza tym widzi w nim dobro, którego on sam w sobie nie potrafi zobaczyć. Trzeba dorastać każdego dnia do wielkości powołania, jakim jest cierpienie.

115 komentarzy:

 1. Judyto, myślę o Tobie bardzo często, cóż powiedzieć, jesteś bardzo mądrym i dzielnym Człowiekiem.

  OdpowiedzUsuń
 2. Judytko, jesteś niesamowicie dzielną kobietą! Co do tej boskiej wiedzy - mam zbyt wiele wątpliwości co do tego.Wygląda na to, że autor tej komputerowej gry zwanej życiem popełnił jakiś błąd w chwili tworzenia Twej postaci i obdarował wadliwymi genami.
  Przytulam,;)

  OdpowiedzUsuń
 3. człowiek żyje z poczuciem nieśmiretelności
  dopiero ciężka choroba otwiera oczy
  kochana, to uważaj na siebie, bo niedługo się widzimy przecież:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Kazdy czlowiek to odrebna ksiega.
  Od normalnej ksiazki roni sie tym ze nigdy nie wiadomo ile jeszcze stron do przeczytania.
  Przytulam i sloneczko przesylam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozni mialo byc,zjadlam jedna litere:)
   Jak pisac to koniecznie po sniadaniu:))

   Usuń
 6. pogodzić się.....to takie trudne....
  ściskam :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A jest inne wyjscie, aby nie zaszkodzic jeszcze bardziej sobie samej /smiech/!
   J:

   Usuń
 7. Jak bardzo chcaiałabym Ci cos powiedzieć ..coś co pomożę, drogę wskaże....czy zostało nam tylko ufać?? Nie łatwo jest przestać pytać dlaczego??? Bo choć to nic nie daje to gdzieś się czai na dnie duszy wciąz to pytanie..nie odpowiadaj Judytko..to pytanie do Niego:):):
  Ufajmy po prostu dalej:):)
  Sciskam Cię
  JolaPat:):)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przestalam juz dawno temu zadawac pytania, na ktore nie ma odpowiedz....
   J.

   Usuń
  2. ja ciągle mam z tym problem ale tylko przez chwilę małą a potem moje drogi prostują się:)

   Usuń
  3. A ja nie zamierzam przestawać pytać dlaczego, bo za każdym razem słyszę odpowiedź: Bo Cię kocham i wiem, że dasz radę, znam Cię... i ta odpowiedź odstrasza wszystkie lęki i jest lekarstwem najskuteczniejszym na każdy ból.

   Usuń
  4. Zosienko, pieknie napisane i wprowadzane w zycie!!!!
   J.

   Usuń
 8. A ja sie po prostu za Siostre pomodle:)
  Przesylam sloneczne pozdrowienia:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ja także:):)

   Usuń
  2. Dzieki TEJ modlitwie mam sie dobrze na to wszystko co nosze w sobie, dziekuje!
   J.

   Usuń
 9. jakie to trudne...
  sercem z Tobą Judyto :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trudne, owszem, ale wszystko da sie przezyc!!!
   J.

   Usuń
  2. Judyto! Jestem z Tobą... usiłuję zrozumieć...
   Z Twojego bloga czerpię siłę... Przytulam Cię!!!

   Usuń
 10. Trudno cokolwiek napisać....
  Podobno kogo Pan Bóg kocha, temu Krzyże daje... A Siostra nam pokazuje jak te Krzyże nieść należy.

  PS. A żabka od Flisaka z Torunia, prawda? Tylko niech siostra nie mówi, ze zdjęcie wykonane w ten weekend, że byliśmy tak blisko....

  OdpowiedzUsuń
 11. Najważniejsze są wiara, nadzieja i miłość. Wiara, by stawić czoła trudnościom. Nadzieja, by iść wyprostowanym, nawet gdy wszystko wokół wskazuje na coś innego. Miłość - by kochać Boga i ludzi, bo największa z tych trzech jest miłość.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak czlowiek staje przed cierpieniem, ktore go dotyka nie jest latwo wierzyc, miec nadzieje i jeszcze na dodatek kochac! Bardzo czesto ludzie zdrowi maja cierpienie tylko w glowie, a gdy przychodzi realne i namacalne cierpienie, ktore ogalaca z pieknych slow, mysli okazuje sie wtedy kim naprawde jestesmy...
   J.

   Usuń
 12. Nie wiem co powiedzieć...każde słowo to zbyt mało, by wyrazić mój smutek...
  I pomyśleć, że niektórzy martwią się byle duperelami, pierdołami...bardzo się cieszę, że nie jestem w tym miejscu co Siostra, ja nie umiałabym się chyba pogodzić...
  Ściskam i też często pamiętam, idę na pielgrzymkę pieszą od 1 sierpnia i na pewno będę miała Siostrę w sercu...zabieram Siostrę ze sobą.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. No popatrz i jeszcze na pielgrzymke idziesz.... Polecam sie modlitwie i âmietam o Tobie!
   J.

   Usuń
 13. JUDYTKO, TAK WIELU MASZ PRZYJACIÓŁ - nie jesteś przecież sama

  OdpowiedzUsuń
 14. Czyżby to była fontanna z flisakiem pośrodku? W moim ukochanym mieście?
  Cuda zdarzają się codziennie. Wierzę w to głęboko. Cudem jest Twoje życie.

  OdpowiedzUsuń
 15. Chciałam coś mądrego tu napisać ale nie potrafię. Jestem dla Ciebie jedynie pełna podziwu. Przytulam Cię serdecznie-;))

  OdpowiedzUsuń
 16. a żaby przynosza szczęście,tak mówią...P
  Judytko...jestem pełna podziwu dla CIEBIE...i jak zwykle czytam i podziwiam...i uczę się....

  OdpowiedzUsuń
 17. Cóż Ci dać mogę, o Królowo pełna miłości? Moje całe życie poświęcam Tobie. Ile mi sił starczy, będę rozszerzać cześć Twoją, o Dziewico Różańca Świętego z Pompejów, bo gdy Twojej pomocy wezwałem, nawiedziła mnie łaska Boża. Wszędzie będę opowiadać o miłosierdziu, które mi wyświadczyłaś. O ile zdołam będę rozszerzać nabożeństwo do Różańca Świętego, wszystkim głosić będę, jak dobrotliwie obeszłaś się ze mną, aby i niegodni, tak jak i ja, grzesznicy, z zaufaniem do Ciebie się udawali. O, gdyby cały świat wiedział jak jesteś dobra, jaką masz litość nad cierpiącymi, wszystkie stworzenia uciekałyby się do Ciebie. Amen.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z całym szacunkiem dla Judytki i jej cierpienia, droga Ewo - naprawdę wierzysz, że odklepanie 54 różańców ją uratuje? Nie uratuje. Kiedyś uwierzyłam w to, że nowenna pompejańska jest modlitwą nie do odparcia. Modliłam się, odprawiłam ją co do joty, wierząc naiwnie, że to prawda. Przekonałam się, że nie i nie tylko na przykładzie nowenny pompejańskiej. Modlitwy pozostają nieskuteczne i niewysłuchane, choćby były najbardziej polecane, okrzyczane, sławne i pochłaniały mnóstwo czasu. Taka jest rzeczywistość.

   Usuń
  2. Modlitwy sa skuteczne... Czy modlitwa o zdrowie, zycie, pomyslnosci itp musi byc nam dana w takiej formie w jakiej chcemy...? Nasze patrzenie nie siega daleko, nigdy nie widzimy calosci....
   J.

   Usuń
 18. Brakuje odpowiednich słów, bo samotna jest taka droga i nikt poza Tobą nie czuje Twojego lęku. Nie śmiem, więc pisać o miłości czy wierze, o szukaniu sensu w bezsensie. Życzę tylko jak najdłuższej sprawności fizycznej, aby dobre osoby otoczyły Cię należną opieką. Przytulam w sercu, przepraszam, że nie umiem pomóc.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zawsez mozna pomoc... Ty mnie przytulasz w sercu i to jest pomoc.
   J.

   Usuń
 19. Judyto, Ty na pewno jesteś jak bijące źródło. I dzięki Tobie wszyscy możemy pić z tego źródła.
  Przytulam mocno***

  OdpowiedzUsuń
 20. Zakonnico ulubiona, jak Ty pięknie wyglądasz! - wiem, wiem, nie jesteś próżna i mało Cię to obchodzi, ale musiałam to powiedzieć. Gdybym znała jakieś słowa, które mają moc uleczania lub choćby ulżenia w chorobie, na pewno bym Ci wysłała :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hmm, prozna jestem i powiem Tobie, ze ja to kiedys pieknie wygladalam /smiech/!!!!!!!!!!!
   J.

   Usuń
 21. Napisałaś:"trzeba dorastać każdego dnia do wielkości powołania jakim jest cierpienie", wielkie słowa!
  całuję mocno!

  OdpowiedzUsuń
 22. Judytko teraz kiedy jesteś taka pełna życia każdy przeżyty dzień to cud i obu takich cudownych dni było nieskończenie wiele. !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 23. i ja dziś byłam koło tej żabki:) i bliziutko mnie jechałaś:(
  Pamiętam o tobie w tej cichej chwili wieczorami z Panem Bogiem i noszę cię w sercu do sanktuariów,miałam to szczęście,że byłam w tym roku w Ostrej Bramie,Św,Lipce,Gietrzwałdzie i pobliskich Oborach
  2 lipca idę na pieszą jednodniową pielgrzymkę,mam nadzieję że uda się,wszędzie Judytko pamiętam o tobie:*
  :*

  OdpowiedzUsuń
 24. Rozum buntuje sie przeciw pogodzeniu, przeciw odchodzeniu i widzeniu w tym sensu. Ale serce to czuje i rozumie więcej, niż rozum. Ile mysli jest w człowieku, ile pragnień, uczuć i nadziei! A to wszystko bez znaczenia bo każdy z nas staje prędzej czy później przed pytaniami bez odpowiedzi...
  Wzruszona Twą mądrością i spokojem ściskam Cię mocno Judytko!***

  OdpowiedzUsuń
 25. Siostro, to uzależnienie od innych da się wytrzymać. Moja siostra zależna od nas dwa i pół roku i proszę mi wierzyć więcej w tym czasie było chwil radosnych w naszym życiu niż tych trudnych. a wszystko dzięki niej, po prostu umiała przyjąć pomoc.Pozdrawiam serdecznie. Renia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko mozna wytrzymac, przetrzymac, ale nie powiesz mi, ze latwo zgodzic sie na uzleznienie od innych... Nie zostaje nic innego, jak tylko przyjac, usmiechac sie i jeszcze myslec o zdrowych... Pomoc pomocy nie rowna...
   J.

   Usuń
 26. Moja mama leży już 8 lat, opiekujemy się nią na zmianę z bratem. Człowiek może przetrzymać wszystko, a najważniejsza jest siła psychiczna. Większość z nas nie akceptuje tego, co zsyła los, a wtedy jest jeszcze trudniej. Ty Judytko obrałaś najlepszą drogę i zawsze będziesz szczęśliwa...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Musialam taka droge obrac, bo wszystkie inne drogi bylyby przeciwno mnie..., a ja kocham siebie...
   J;

   Usuń
 27. Judytko, ile Ty mądrych słów zawsze przemycisz. :)
  Myślałam o Tobie wczoraj przed zaśnięciem, o Twojej sile i wierze, o pogodzie ducha, o wielkim sercu, o Tobie wśród maków... Wielu ludziom bardzo trudno jest się pogodzić z czymś, co się dzieje wbrew pragnieniom, pogodzic z czymś co przecież nie tak miało być, ale ja wiem, że Ty to rozumiesz i juz dawno się na to zgodziłaś. Bo tak wybrał Pan. A On daje każdemu taki ciężar, jaki może ktoś udźwignąć. A że jesteś Herkuleską... Dla mnie jesteś. Herkuleską o wielkiej mądrości i wielkim sercu. I ze skrzydłami.
  A walizeczka Twoja nie jest jeszcze gotowa - jeszcze wiele postów masz do napisania, Twoich mądrych postów.
  Tulę serdecznie
  Ewa

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jedna z moich rocznikowych powiedziala, ze tylko ja z calego rocznika nadaje sie do tej choroby /smiech/!!! A ja smie twierdzic, ze wszyscy nadaja sie do cierpienia, bo ono jest tak powszechne i nagminne...
   J.

   Usuń
  2. No i dlaczego tak jest i tak musi być?
   Że powszechne i że nagminne???
   Nie ma we mnie zgody...

   Usuń
 28. Masz ogromną wiarę, mądrość i siłę, by się uśmiechać. Podziwiam. Wielu zdrowych tylko potrafi narzekać. Na wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 29. Tym zdjeciem z zabka przypomnialas mi Torun. Przepiekne miasto, ktore mnie urzeklo 8 lat temu w czasie wizyty w PL.
  Nieustannie przesylam usciski...

  OdpowiedzUsuń
 30. Dziewcze drogie jak ciebie czytam to przychodzą myśli do mojej głowy i mówią..widzisz jak ona walczy,widzisz jak ona ufa Bogu a ty? narzekasz jakby ci miała z głowy spaść korona w dodatku niczego warta! pocieszam się tym że każdego człowieka psychika jest inna i jedni potrafią wytrzymać wiele a drudzy dużo mniej.

  OdpowiedzUsuń
 31. Judyto, ale Ty jesteś właśnie takim bijącym źródłem!

  I dziękuję Ci za to, że "uczłowieczyłaś" Zakonnicę ;)))

  Ściskam z całych sił :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystkie Zakonnice, ktore sa wokol mnie sa jak najbardzie "uczlowieczone"... Nie wiem, jakie spotykalas do tej pory...
   J.

   Usuń
  2. Miałam pojęcie takie oto, że wszystkie Zakonnice tylko się modlą i są prawie święte...

   :))

   Usuń
  3. Hehe widać, że nigdy nie miałaś do czynienia z zakonnicami :) Święte?? Uśmiałam się do łez :) To normalni ludzie i uwierz, że mają sporo na sumieniu...tak jak my wszyscy :)

   Usuń
 32. Wyciśnij jeszcze z życia co tylko się da..., wyciskaj, jak najdłużej - trwaj.
  Przytulam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie bede wyciskac, bo czasami dla innych niestarczy /smiech/!!!!
   J.

   Usuń
 33. W tak trudnych chwilach patrzę na obraz i czytam to jedno zdanie po tysiąc razy " Jezu ufam Tobie" i wiem,że będzie dobrze... Pomaga. Przytulam mocno!

  OdpowiedzUsuń
 34. Przytulam się do Ciebie :****

  OdpowiedzUsuń
 35. Pokazujesz nam jak cieszyć się każdą chwilą, jak piękne jest życie i jak pięknie godzić się ze wszystkim, co los przynosi.
  Pozdrawiam serdecznie i dużo pięknych spacerów jeszcze życzę.

  OdpowiedzUsuń
 36. Taaak ,skrzydła. Miewam takie sny i nie chcę wracać na ziemię.Jestem z Tobą.

  OdpowiedzUsuń
 37. po prostu jestem... choć na innym kontynencie jednak blisko.. i bliżej jak myślisz...tulę i Kocham żuczek

  OdpowiedzUsuń
 38. tylko chwilę mnie nie było

  jesteś dzielna! ze skrzydłami, czy bez

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ale skrzydla pozwalaja latac /smiech/!
   J.

   Usuń
  2. :) wszystko podobno mamy w głowie, skrzydła pewnie też :*

   Usuń
 39. O pragnieniach łatwo jest dyskutować, kiedy człowiek ma pełną pulę przed sobą i może sięgnąć prawie po wszystkie. Trudniej, jeśli do wyboru ma tylko opcję - Akceptuj.
  To wymaga siły, pogody ducha, uporu ... i pewnie jeszcze wielu innych cech.
  Ale Ty to wszystko wiesz, działasz, a z pewnością myślisz o jeszcze większej ilości rzeczy.
  Nic mądrego i tak nie napiszę, oprócz tego: Ściskam mocno!
  iw

  OdpowiedzUsuń
 40. W nowej sytuacji, odkryjesz nowe możliwości. Najciekawsze w życiu jest bycie obserwatorem. Niekoniecznie kreatorem, jak wielu pożąda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Obserwatorem byc... to na dluzsza mete zbyt nudne jak dla mnie...
   J.

   Usuń
 41. A ja mam takie pragnienie, abyś wyzdrowiała La Vie...

  OdpowiedzUsuń
 42. Chyba niczego nie możemy być pewni...
  Mój Ojciec był pewny że ... a potoczyło się inaczej...
  Pozdrawiam serdcznie

  OdpowiedzUsuń
 43. Ty już kochana masz skrzydła :):):)

  OdpowiedzUsuń
 44. Siostro Judyto, jest w Siostry spojrzeniu coś, co zostawia ślad, co sprawia, ze wraca się do Siostry myślami. Cieszę się, że Siostrę spotkałam. Pozdrawiam z PARiSa :)

  OdpowiedzUsuń
 45. dni jak piasek..dni jak woda...mówić ja wierzę w Boga-Zywego...nie czekać na światło,nosić je w sobie..być komandosem Boga-to kawałek mojego wiersza pozdrawiam Małgosia

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Byc komandosem Boga... Hmm... Co by o zyciu nie powiedziec; jestesmy na wojnie i komandosi chyba mile widziani /smiech/!!!
   J.

   Usuń
 46. Będę modlić sie za Siostrę jeszcze bardziej. Ja wciąż staram sie zrozumieć.ze Pan Bóg bez względu na to co nas spotyka wie ,ze jest to dla nas dobre i tak właśnie ma byc..
  Gorące pozdrowienia Beata Ł-B.

  OdpowiedzUsuń
 47. La vie, Ty na pewno będziesz miała skrzydła... już je masz i dzięki takim ludziom, jak Ty - inni też ich dostają mimo problemów i cierpień... Moja koleżanka ma raka piersi... jest po zabiegu, czeka na wynik... Msza św. odbyła się w zakładzie, gdzie pracujemy - sami biedni, chorzy ludzie i w kościele druga... Wyprosimy dla niej zdrowie! Dla Ciebie też o nie proszę. Przytulam serdecznie. :)

  OdpowiedzUsuń
 48. „Być do końca jak bijące źródło" - Boże, jakie piekne słowa. Jesteś bijącym źródłem i poisz nas wszystkich źródlaną wodą zycia, nadziei, optymizmu, mądrości zyciowej...

  OdpowiedzUsuń
 49. Judytko Twoje wpisy każą się zatrzymać... warto to zrobić.
  Pozdrawiam serdecznie**

  OdpowiedzUsuń
 50. witaj Kochana istoto,
  rzeczywiście nie jest łatwo istnieć jako osoba do bycia obsługiwaną..bo ja sama nią jestem i to dobrych paredziesiąt lat..Mam też chore rodzeństwo...
  bardzo przykre jest jak ktoś powie: tego nie zrobiłaś..? a tego nie bedziesz robić..?Takie rozliczanie,jakbym ja była w stanie zapalnować kazdą minutę życia..w założeniu,ze inne osoby nie zawiodą i stawią sie na czas...
  Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia: jakie to prawdziwe...Gdy zdrowy człowiek siada na wózku inwalidzkim i nie może wycisnąc pasty z tuby,to jego myślenie biegnie innymi torami:kończy sie gadanie o byciu wybranym przez Pana, a zaczyna czas,gdy innych sie rozlicza z tego jakimi sa chrześcijanami i z jaka gorliwościa przystępuja do modlitwy i do CZYNOW MILOSIERDZIA, bo to łatwo miec na ustach a gorzej wykonywać..Miranda :)

  OdpowiedzUsuń